جهش E484K (Eeek) SARS-CoV-2


کجا و چه زمانی کشف شد؟

این سویه را می توان به بهترین وجه به عنوان جهش درون جهش توصیف کرد. همانطور که متخصصان اپیدمیولوژیست به آن اشاره می کنند این جهش E484K – یا “Eeek” نامیده می شود و در برخی از انواع مختلفی که در زیر توصیف می کنیم، ظاهر می شود. کاملاً جدید نیست؛ از زمان ابتلا به بیماری پاندمی بارها ظاهر شده است، اما کارشناسان در مورد آن نگران بوده اند.

کجاست؟

Eeek در انواع مختلفی که برای اولین بار در انگلیس، آفریقای جنوبی و برزیل کشف شده است دیده شد. همچنین این ویروس در بیش از 200 نمونه ویروس که از ماه مه در ایالات متحده توالی یابی شده اند، شناسایی شده است.

چه چیزی آن را متفاوت می کند؟

جهش Eeek پروتئین سنبله ویروس را تغییر می دهد، همان چیزی است که واکسن ها هدف آن قرار می گیرند. به خودی خود، این جهش ویروس را به میزان قابل توجهی تغییر نمی دهد. نگرانی در مورد این جهش این است که چه زمانی با سایر گزینه ها تطبیق می یابد، که می تواند به ویروس کمک کند تا از شناسایی جلوگیری کند و باعث خنثی سازی سیستم ایمنی بدن انسان شود.

محققان با استفاده از مطالعات شبیه سازی مولکولی، اتصال بین پروتئین سنبله ویروسی – جایی که جهش های قابل توجهی رخ داده است – و گیرنده انسانی آن، آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (hACE2) را بررسی کردند.

آنها دریافتند که جهش، E484K، پروتئین را به سمت فعل و انفعالات الکترواستاتیک مطلوب تر سوق می دهد، بنابراین میل اتصال آن را تغییر می دهد. به طور خلاصه، این باعث تقویت پیوند بین پروتئین ویروسی و گیرنده آن می شود. به عنوان یک مزیت اضافی برای ویروس، این جهش باعث کاهش پاسخ ایمنی در میزبان می شود.

آیا واکسن ها جواب می دهند؟

دانشمندان به طور فعال در تلاشند تا به این سوال پاسخ دهند. داده های آزمایش بالینی نشان داده است که واکسن ها در پیشگیری از عفونت با انواع مختلف آفریقای جنوبی دارای جهش، موثرتر هستند. اما واکسن ها به طور چشمگیری احتمال بیماری شدید یا مرگ را کاهش می دهند.

از میان این جهش ها – N501Y ، E484K و K417N (یا K417T) – جهش E484K (که توسط هر دو نوع 501Y.V2 و 501Y.V3 مشترک است) “جهش فرار” نامیده می شود. زیرا به طور مشخص فعالیت خنثی سازی سیستم ایمنی را دارد و از آنتی بادی های خنثی کننده در پلاسمای بیماران بهبود یافته کووید 19 فرار می کند. این امر همچنین ممکن است اثر واکسن های مورد تأیید فعلی و اثربخشی درمان های آنتی بادی خنثی کننده را که هم اکنون در دست تولید است، ضعیف کند.

نیمه مرتبط با سوال واکسن: یک مطالعه شواهد اولیه ای را نشان داد که بیمارانی که در آفریقای جنوبی از یک دوره قبلی با ویروس کرونا زنده مانده بودند، پس از قرار گرفتن در معرض نوع با این جهش، برای بار دوم آلوده می شوند – اگرچه به شدت بیمار نیستند.

انتهای پیام/ دوشنبه 25 اسفند 1399

منابع

News Medical Life Science

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

عوارض واکسن آکسفورد – آسترازنکا

نتایج قرص کووید 19 در آزمایش مقدماتی

داروی ایورمکتین در درمان کووید 19 خفیف موثر نیست

پاستوریزاسیون

استریلیزاسیون با ازون

×