داروهای سرطان ممکن است درمان سل را بهبود بخشد


محققان ترکیبی از داروهای موجود سرطان را شناسایی کرده اند که ممکن است درمان سل را بهبود بخشد. در مطالعه‌ای که بر روی خرگوش‌ها انجام شد و توسط محققان دانشکده پزشکی هاروارد در بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد، داروهایی که تغییر کاربری دادند، تحویل داروهای ضد باکتریایی را که باکتری‌های مسبب سل را هدف قرار می‌دهند، افزایش داد.

اگرچه اغلب در کشورهای صنعتی مانند ایالات متحده این بیماری کم دیده می شود، اما سل یکی از کشنده ترین بیماری ها در سطح جهان است و هر ساله باعث مرگ میلیون ها نفر می شود.

گاهی اوقات، بیماران حتی پس از درمان می‌میرند، یا به این دلیل که باکتری‌های سل در برابر داروهای ضد باکتری مقاومت می‌کنند یا به این دلیل که توانایی انتقال داروها به بافت آلوده ریه ضعیف است.

محققان یک جفت داروی سرطان را که قبلاً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شده بود، تغییر کاربری دادند. این داروها در ابتدا برای تقویت دارورسانی به سلول‌های سرطانی از طریق بهبود ساختار و عملکرد رگ‌های خونی اطراف تومورها طراحی شدند که می‌توانند در سرطان به خطر بیفتند.

یکپارچگی رگ های خونی نیز در سل یک مشکل است: اغلب، این بیماری منجر به عملکرد ضعیف عروق و یک ماتریکس خارج سلولی بیش از حد می شود – شبکه ای از پروتئین ها و سایر مولکول ها که بافت ها را احاطه کرده و تشکیل یک ساختار یکپارچه می دهد. در نتیجه، جریان خون و تحویل دارو را می‌توان در توده‌های غیرطبیعی ریه که در آن باکتری‌های سل ساکن هستند و به باکتری‌ها اجازه می‌دهد از سیستم ایمنی بدن فرار کنند کاهش داد.

یکی از داروها بواسیزوماب است که روی رگ های خونی اثر می گذارد و دیگر لوزارتان است که ماتریکس خارج سلولی را هدف قرار می دهد.

پیش از این، جین و همکارانش نشان دادند که بواسیزوماب می‌تواند انتقال داروی ضد باکتری به توده‌های ریوی سل را بهبود بخشد. اکنون، آنها نشان داده‌اند که ترکیب بواسیزوماب با لوزارتان، تاثیر این دارو را افزایش می‌دهد، پاسخ‌های ضد باکتریایی را تقویت می‌کند و نتایج سلامتی را بهبود می‌بخشد. با کمال تعجب، HTD ها تعداد باکتری ها را در توده های ریه حتی بدون عوامل ضد باکتری کاهش دادند.

مهم است که بواسیزوماب و لوزارتان تایید شده، ایمن و مقرون به صرفه هستند، بنابراین این مطالعه زمینه را برای ترجمه مستقیم نتایج به کلینیک فراهم می کند.

انتهای پیام/ جمعه 7 اردیبهشت 1403

منابع

Harvard Medichal School

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

کلاس جدیدی از آنتی بیوتیک ها

رژیم غذایی و کمک به مدیریت کووید طولانی مدت

واکسن‌های نسل بعدی کووید ۱۹

15 دقیقه ورزش روزانه و کاهش آسیب نشستن در طولانی مدت در طول روز

سرطان دهانه رحم

×