سرطان دهانه رحم


در سراسر جهان، سرطان دهانه رحم با 604000 مورد جدید در سال 2020، چهارمین سرطان شایع در زنان است. حدود 90 درصد از 342000 مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم در کشورهای کم درآمد و متوسط رخ داده است. بالاترین میزان بروز سرطان دهانه رحم و مرگ و میر در کشورهای جنوب صحرای آفریقا (SSA)، آمریکای مرکزی و آسیای جنوب شرقی است. تفاوت های منطقه ای در بار سرطان دهانه رحم به نابرابری در دسترسی به واکسیناسیون، غربالگری و خدمات درمانی، عوامل خطر از جمله شیوع HIV و عوامل اجتماعی و اقتصادی مانند جنسیت، سوگیری های جنسیتی و فقر مربوط می شود. احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان مبتلا به HIV در مقایسه با جمعیت عمومی، 6 برابر بیشتر است و تخمین زده می شود که 5 درصد از کل موارد سرطان دهانه رحم به HIV نسبت داده می شود. سهم HIV در سرطان دهانه رحم به طور نامتناسبی بر زنان جوان تر تأثیر می گذارد و در نتیجه 20 درصد از کودکانی که مادر خود را به دلیل سرطان از دست می دهند به دلیل سرطان دهانه رحم این کار را انجام می دهند.

علل

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت شایع مقاربتی است که می تواند پوست، ناحیه تناسلی و گلو را درگیر کند. تقریباً همه افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود، معمولاً بدون علائم، آلوده می شوند. در بیشتر موارد سیستم ایمنی HPV را از بدن پاک می کند. عفونت مداوم با HPV پرخطر می تواند باعث ایجاد سلول های غیر طبیعی شود که به سرطان تبدیل می شوند.

عفونت مداوم HPV دهانه رحم (قسمت پایینی رحم یا رحم که به داخل واژن باز می شود – کانال تولد نیز نامیده می شود) اگر درمان نشود، باعث 95 درصد سرطان های دهانه رحم می شود. به طور معمول، 15 تا 20 سال طول می کشد تا سلول های غیرطبیعی به سرطان تبدیل شوند، اما در زنان با سیستم ایمنی ضعیف، مانند HIV درمان نشده، این فرآیند می تواند سریعتر باشد و 5 تا 10 سال طول بکشد. عوامل خطر برای پیشرفت سرطان عبارتند از: درجه سرطانزایی نوع HPV، وضعیت ایمنی، وجود سایر عفونت های مقاربتی، تعداد تولد، سن پایین در اولین بارداری، استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی، و سیگار کشیدن.

جلوگیری

افزایش آگاهی عمومی، دسترسی به اطلاعات و خدمات کلید پیشگیری و کنترل در طول زندگی است.

واکسینه شدن در سنین 9 تا 14 سالگی یک راه بسیار موثر برای جلوگیری از عفونت HPV، سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های مرتبط با HPV است.

غربالگری از سن 30 سالگی (25 سالگی در زنان مبتلا به HIV) می تواند بیماری دهانه رحم را تشخیص دهد که در صورت درمان از سرطان دهانه رحم نیز جلوگیری می کند.

در هر سنی با علائم یا نگرانی، تشخیص زودهنگام و به دنبال آن درمان با کیفیت سریع می تواند سرطان دهانه رحم را درمان کند.

انتهای پیام/ سه شنبه 19 دی ماه 1402

منابع

WHO.int

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

شکر را برای نجات زندگی ها قطع کنیم؟

کووید 19 و داروی Paxlovid

HIV و ایدز

فواید ورزش و تاثیر در سیستم ایمنی بدن

دیابت

×