مثبت شدن تست پس از پشت سر گذاشتن علائم کووید 19


عفونت کووید 19 ممکن است فراتر از دوره قرنطینه 5 روزه توصیه شده توسط CDC باقی بماند. ممکن است فرد علائم کووید را پشت سر گذاشته باشد، اما هنوز تستش مثبت است. آیا این شخص هنوز بیمار است؟

با تداوم سطوح بالای انتقال کووید 19، مردم همچنان به این فکر می‌کنند که پس از اطلاع از ابتلای خود چه مدت باید قرنطینه شوند. یکی از مشکلات گیج کننده برای افراد این است که وقتی همچنان نتایج مثبت آزمایش آنتی ژن سریع را مشاهده می کنند، اما 5 روز (یا بیشتر) گذشته و علائم فرد برطرف شده است، چه باید بکنند.

بنابراین، چه چیزی می تواند باعث شود که کسی همچنان آزمایش مثبت نشان دهد؟

دکتر بنجامین تن اور، میکروبیولوژیست در دانشکده پزشکی گفت که ممکن است این نتیجه مثبت آزمایش به دلیل ویروس ضعیف شده در بدن باشد که به تکثیر خود همچنان ادامه می دهد. همچنین ممکن است در نتیجه شکسته شدن ژنوم ویروس نیز اتفاق بیافتد.

او گفت، نوع اومیکرون تمایل دارد در دستگاه تنفسی فوقانی، به ویژه در افرادی که واکسینه شده و تقویت شده اند، تکثیر شود، و منجر به تولید پروتئین نوکلئوکپسید بیشتر در پشت گلو و بینی می شود. پس از اینکه ویروس‌ها نسخه‌های بدتری از خود می‌سازند، ژنوم‌های ویروس شکسته می‌توانند باقی بمانند.

تن اور گفت: اگر آزمایش آنتی ژن مثبت است، باید سطح پایین عفونت ویروسی را فرض کنید و شما احتمالا هنوز قابلیت انتقال ویروس را دارید.

ماه گذشته، CDC اعلام کرد که افرادی که تست کووید 19 آنها مثبت می‌شوند، اگر بدون علامت باشند، می‌توانند تنها به مدت 5 روز ایزوله شوند که نسبت به توصیه قبلی 10 روزه کمتر است. اگرچه CDC از آن زمان تاکنون روشن کرده است که آزمایش سریع آنتی ژن در پایان آن دوره بهترین رویکرد است.

CDC خاطرنشان کرد که کاهش دوره انزوا ناشی از داده هایی است که نشان می دهد بیشتر انتقال در اوایل دوره بیماری رخ می دهد، به طور کلی در 1-2 روز قبل از شروع علائم و 2-3 روز پس از آن.

مقاله ای که در ماه دسامبر در The Lancet منتشر شد و توسط CDC در راهنمای به روز شده آن ذکر شد، نشان داد شواهد از 113 مطالعه انجام شده در 17 کشور نشان می دهد که RNA ویروسی SARS-CoV-2 می تواند 6 روز قبل از آن شناسایی شود. شروع علائم، بار ویروسی آن در حوالی زمان شروع علائم یا چند روز بعد به اوج خود می رسد و معمولاً در نمونه های دستگاه تنفسی فوقانی حدود 2 هفته پس از شروع علائم غیرقابل تشخیص می شود و تفاوت اساسی بین بزرگسالان و کودکان وجود ندارد.

این مطالعات نشان می دهد که میانگین دوره عفونت و خطر انتقال را می توان به دوره بین 2 تا 3 روز قبل و 8 روز پس از شروع علائم محدود کرد.

با این حال، این داده ها قبل از افزایش تعداد بیماران مبتلا با اومیکرون است و آخرین دستورالعمل های CDC ممکن است دارای خطا باشد.

یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد که بیش از نیمی از موارد اومیکرون شناسایی شده 5 روز پس از اولین مثبت بودن هنوز عفونی بودند. در روز ششم به 25 درصد و در روز هفتم به 13 درصد کاهش یافت. در این مطالعه از آزمایش PCR استفاده شد.

به گفته تن اور، درصد افرادی که روزها یا حتی هفته‌ها پس از کاهش علائمشان همچنان آزمایش آنها مثبت است، احتمالاً بسیار محدود است. اگر بیش از 10 روز طول بکشد و هنوز آزمایش شما مثبت باشد، باید به دنبال ارزیابی بیشتر پزشکی باشید.

انتهای پیام/ چهارشنبه 6 بهمن 1400

منابع

MEDPAGE TODAY

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

باز کردن کلید ارتباطی کووید 19 و مغز

ساختن یک ضد عفونی کننده ی قوی با استفاده از خاک اره

اشاره یک بررسی ژنتیکی به اختلال بویایی در کووید 19

کاهش بستری کودکان در بیمارستان به دلیل سایر عفونت های در طول پاندمی کووید

پس از بیماری کووید، التهاب میوکارد می آید و می رود

×