نوع امیکرون BA.2 ممکن است فوق العاده قابل انتقال باشد


زیرشاخه امیکرون BA.2 با افزایش شیوع آن در برخی کشورها، به دلیل افزایش بالقوه انتقال آن، تیتر خبرها شده است، اما کارشناسان هنوز در مورد این نوع چندان نگران نیستند. فقط داشتن مزیت قابلیت انتقال بیشتر در این مرحله از بازی (با مصونیت جمعیتی بسیار بالا) یک نمایش کامل نیست.

دکتر کاتلین جتلینا گفت: اواخر هفته گذشته، آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا BA.2 را به عنوان نوعی تحت بررسی تعیین کرد زیرا موارد هر 4 روز دو برابر می‌شد و توانایی رشد 120 درصدی را نسبت به Omicron اصلی، معروف به BA.1 نشان می دهد.

گزارش شده است که سایر کشورها از جمله دانمارک، نروژ، سوئد و هند رشد مشابهی برای BA.2 داشته اند. با این حال، به احتمال زیاد چیزی شبیه به جهش عظیم انتقال پذیری که از دلتا به امیکرون دیدیم نیست، که یک مزیت رشد 500 درصدی بود.

بر اساس گزارش های خبری، تاکنون حدود 8000 مورد BA.2 در 40 کشور شناسایی شده است.

BA.2 خط فرعی جدیدی نیست. اولین بار در ماه دسامبر شناسایی شد و سپس به عنوان نوع “مخفی” امیکرون به سرفصل اخبار تبدیل شد، زیرا همان هدف ژن-s در آزمایش PCR را نداشت که BA.1 داشت. دلیلش این است که فاقد حذف های 69-70 در BA.1 است، بنابراین اهداف ژن s همچنان مثبت هستند.

این بدان معناست که BA.2 سیگنال خاصی ندارد که به آزمایشگاه‌ها بگوید که امیکرون است، بنابراین آزمایشگاه‌ها اکنون باید برای شناسایی انواع مختلف به دنبال توالی ژنتیکی بروند.

او افزود که در حالی که بسیاری از جهش‌های BA.1 را دارد، اما تفاوت‌های زیادی نیز دارد. در حالی که BA.1 حدود 60 جهش داشت، BA.2 حدود 85 جهش دارد.

در حالی که به نظر می رسد مزیت انتقال بیشتر دارد، اما مشخص نیست که جهش های اضافی چه معنایی برای شدت، فرار از سیستم ایمنی و سایر پارامترها دارند.

میگان کال، دانشجوی دکترا در بریتانیا گفت: ممکن است یک مزیت رشد جزئی داشته باشد، اما هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که می‌تواند از مصونیت امیکرون BA.1  فرار کند یا به هر طریق معنی‌داری با امیکرون متفاوت باشد.

او خاطرنشان کرد که اگرچه مزیت رشد BA.2 “بیش از ناچیز” به نظر می رسد، اما هنوز “برای گفتن با بررسی تعداد نمونه های کم نتیجه گیری خیلی زود است.

در دانمارک، BA.2 اکنون تقریباً نیمی از موارد شناسایی شده در آنجا را تشکیل می دهد. با این حال، داده های اولیه نشان می دهد که با افزایش بستری شدن در بیمارستان در آنجا همراه نبوده است. مقامات بهداشتی آنجا همچنین گفتند که احتمالاً تفاوت حداقلی در اثربخشی واکسن بین BA.1 و BA.2 وجود دارد.

نروژ افزایش سریع عفونت های BA.2 را گزارش کرده است که از هفت مورد شناسایی شده در 4 ژانویه به 611 مورد شناسایی شده در 19 ژانویه افزایش یافته است که اکثریت آن در اسلو رخ داده است. مقامات نروژی همچنین موافق بودند که BA.2 احتمالاً مسری تر از BA.1 است.

با این حال، هنوز اطلاعاتی در مورد این سوال کلیدی وجود ندارد که آیا کسانی که به امیکرون “اصلی” آلوده شده اند می توانند دوباره به BA.2 آلوده شوند یا خیر.

امیکرون اولین نسخه ای نیست که نسخه “پلاس” دارد. سال گذشته، نسخه دلتا پلاس خبرساز شد، اما هرگز نسبت به نسخه اصلی دلتا جایگاه زیادی کسب نکرد.

انتهای پیام/ چهارشنبه 13 بهمن 1400

منابع

MEDPAGE TODAY

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

ایمونوگلوبولین IV Hyperimmune هیچ کمکی در کووید شدید ندارد

سومین دوز واکسن محافظت از سیستم ایمنی در برابر کووید شدید

مثبت شدن تست پس از پشت سر گذاشتن علائم کووید 19

باز کردن کلید ارتباطی کووید 19 و مغز

ساختن یک ضد عفونی کننده ی قوی با استفاده از خاک اره

×