کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست


بررسی کلی

بیشتر سرطان های پوست در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) ایجاد می شوند. اشعه ماوراء بنفش از خورشید، تخت های برنزه کننده و لامپ های خورشیدی می آید. اشعه ماوراء بنفش می تواند به سلول های پوست آسیب برساند.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست، می توانید از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنید و از منابع مصنوعی قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش مانند تخت های برنزه و لامپ های آفتابی اجتناب کنید.

ایمنی در برابر آفتاب را تمرین کنید

محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش در تمام سال مهم است، نه فقط در تابستان. اشعه ماوراء بنفش می تواند در روزهای ابری و خنک به شما برسد و از سطوحی مانند آب، سیمان، ماسه و برف منعکس می شود. اشعه ماوراء بنفش از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در قوی ترین حالت است. ساعت تابستانی (9 صبح تا 3 بعد از ظهر به وقت استاندارد).

شاخص UV قدرت اشعه ماوراء بنفش را در هر روز پیش بینی می کند. اگر شاخص UV در ناحیه شما 3 یا بیشتر است، از پوست خود در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید محافظت کنید. CDC چندین راه را برای محافظت از پوست در زمانی که شاخص UV  3 یا بالاتر است توصیه می کند:

در سایه بمان.

لباسی بپوشید که بازوها و پاهای شما را بپوشاند.

کلاهی با لبه پهن بپوشید تا بر روی صورت، سر، گوش ها و گردن شما سایه بزند.

از عینک آفتابی استفاده کنید که جلوی پرتوهای UVA و UVB را بگیرد.

از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) 15 یا بالاتر استفاده کنید.

از برنزه شدن در محیط داخلی خودداری کنید

برنزه کردن داخل خانه (استفاده از تخت برنزه، غرفه، تخت آفتاب یا لامپ آفتاب برای تیره کردن پوست) کاربران را در معرض سطوح بالایی از اشعه ماوراء بنفش قرار می دهد. با گذشت زمان، قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث سرطان پوست، آب مروارید و سرطان چشم شود.

برنزه شدن نشان دهنده سلامتی نیست. هنگامی که اشعه ماوراء بنفش به لایه داخلی پوست می رسد، پوست ملانین بیشتری تولید می کند. ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ می دهد. به سمت لایه های بیرونی پوست حرکت می کند و به صورت برنزه نمایان می شود. هرگونه تغییر در رنگ پوست پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (چه برنزه یا سوختگی) نشانه آسیب است نه سلامتی.

برنزه کردن داخلی:

کاربران را در معرض سطوح شدید اشعه ماوراء بنفش قرار می دهد که علت شناخته شده سرطان است.

در برابر آفتاب سوختگی محافظت نمی کند. “برنزه شدن پایه” در واقع نشانه آسیب پوست است. می تواند منجر به آسیب جدی شود. تصادفات و سوختگی های برنزه در محیط های داخلی سالانه بیش از 3000 نفر را به اورژانس می فرستند.

انتهای پیام/ سه شنبه 12 تیر 1403

منابع

Centers for Disease Control and Prevention

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

Paxlovid در اولین آزمایش کووید طولانی مدت شکست خورد

بررسی FDA برای در نظر گرفتن یکی از سویه های کووید در واکسن به روز شده

دستورالعمل جدید CDC برای جلوگیری از انتشار عفونت در مدارس

راهنمای جدید کاهش عفونت‌های جریان خون ناشی از استفاده از کاتتر

WHO استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها را در بیماران بستری با کووید 19 گزارش می دهد

×