FDA استفاده از اولین واکسن کووید 19 را در ایالات متحده مجاز کرد


این واکسن توسط فایزر- بیون تک ساخته شده است.

سازمان غذا و دارو استفاده از اولین واکسن کووید 19 ایالات متحده را برای افراد 16 ساله و بالاتر از اواخر جمعه 11 دسامبر 2020 مجاز دانست. این تایید اتفاقی تاریخی در پاندمی کووید 19 بود که منجر به مرگ بیش از 290،000 نفر در ایالت متحده آمریکا و نزدیک به 1.6 میلیون نفر در سراسر جهان شده است.

دکتر استفان هان، عضئ هیئت FDA، در بیانیه ای گفت: “مجوز FDA برای استفاده اضطراری از اولین واکسن کووید 19 یک نقطه عطف مهم در مبارزه با این پاندمی ویرانگر است که بسیاری از خانواده ها را در ایالات متحده و سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده است.”

انتظار می رود پس از صدور مجوز 2.9 میلیون دوز واکسن به 636 سایت در سراسر ایالت متحده طی 24 ساعت انتقال داده شود. واکسیناسیون کارکنان مراقبت های بهداشتی در بیمارستان ها در اولویت اول تزریق هستند. خانه های سالمندان نیز از اولویت های اصلی محسوب می شوند.

آلبرت بورلا، مدیر عامل فایزر گفت: “امروز می توانیم امید میلیون ها آمریکایی را به واقعیت تبدیل کنیم.” این به این دلیل است که ما خبر خوبی دریافت کرده ایم که FDA استفاده اضطراری از واکسن کووید 19 ما را برای افراد 16 ساله یا بالاتر است، مجاز کرده است.”

انگلیس قبلاً توزیع واکسن را آغاز کرده است. نهادهای نظارتی در مکزیک و کانادا نیز این واکسن را تأیید کرده اند.

این اولین واکسنی است که از فناوری ژنتیکی mRNA استفاده می کند و در ایالات متحده مجاز است.

داده های حاصل از آزمایشات بالینی با حضور 44000 داوطلب در سال جاری، واکسن بدون عوارض جانبی جدی در برابر کووید 19 95% موثر ارزیابی کرد. عوارض خستگی، سردرد و تورم در محل تزریق واکسن مشخص شد.

به دنبال گزارش دو واکنش آلرژیک شدید در انگلیس، FDA هشدار داد که نباید واکسن را به افرادی که حساسیت شدید دارند، تزریق کرد.

انتهای پیام/ یکشنبه 23 آذر 1399

منابع

abc News

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

واکسن فایزر COVID-19

FDA مجوز استفاده اضطراری از درمان کووید 19 را که به ترامپ داده شده است اعطا می کند

بریتانیا برای استفاده اضطراری از واکسن فایزر- بیون تک مجوز صادر کرد

امید زیادی به واکسن کووید 19 در ایران وجود دارد

×