Omicron زنگ خطری برای سازندگان واکسن کووید 19 است


ویروس شناسان و ایمونولوژیست های برجسته گفتند که ورود سویه Omicron با جهش بسیار بالا زنگ خطری برای تولید واکسن هایی است که کمتر مستعد تغییرات سریع ویروس کرونا هستند.

بیشتر واکسن‌های نسل اول کووید 19، پروتئین سنبله را در سطح خارجی ویروس SARS-CoV-2 مورد استفاده برای آلوده کردن سلول‌های انسانی مورد هدف قرار می‌دهند. Omicron زنگ خطری را در میان دانشمندان برانگیخته است زیرا جهش های بسیار بیشتری نسبت به انواع قبلی دارد، از جمله بیش از 30 جهش در پروتئین سنبله آن.

تحقیقات برای تعیین اینکه آیا Omicron از محافظت در برابر واکسن های موجود یا عفونت قبلی فرار می کند در حال انجام است.

حتی اگر واکسن های فعلی در حال حاضر موثر باقی بمانند، تکامل چشمگیر ویروس نیاز به واکسن‌هایی را که بخش‌هایی از ویروس را که کمتر مستعد جهش هستند را هدف قرار می‌دهد، برجسته می‌کند.

دکتر لری کوری، ویروس شناس بر اساس آزمایشات واکسن کووید 19 گفت یک چیزی که از Omicron واضح شده است این است که ویروس از بین نمی رود. نیاز به واکسن های بهتر همچنان وجود دارد.

از آغاز همه‌گیری، ویروس کرونا چندین بار از جمله به نوع دلتا قابل انتقال‌تر و غالب جهانی تبدیل شده است. با این حال، واکسن‌های کووید 19 تا حد زیادی توانایی خود را در محافظت از مردم در برابر بیماری‌های شدید و مرگ حفظ کرده‌اند.

با توجه به مطالعات تا کنون نیاز است برای توسعه واکسن‌هایی که محافظت گسترده‌ای را در برابر انواع SARS-CoV-2 و سایر ویروس‌های هم خانواده مانند MERS و SARS ارائه می‌کنند، تحقیقات گسترده تری صورت بگیرد.

بیشتر واکسن‌های پیشرو کووید 19 به طور انحصاری بخش‌هایی از پروتئین اسپایک را هدف قرار می‌دهند که پاسخ‌های ایمنی قوی را تحریک می‌کنند، که نشان‌دهنده یک شرط اولیه با هدف جلوگیری از عفونت است.

چشمگیرترین آنها واکسن های RNA پیام رسان (mRNA) هستند که در ابتدا 95 درصد اثربخشی در برابر علائم کووید 19 داشتند که بسیار فراتر از انتظارات بود.

یک استثناء، واکسن‌های کووید 19 تولید شده در چین توسط سینوواک بیوتک و شرکت دولتی سینوفارم هستند که از نسخه غیرفعال شده کل ویروس SARS-CoV-2 به جای جدا کردن ژن‌های خاص استفاده می‌کنند. مطالعات اولیه نشان می‌دهد که محافظت آنتی‌بادی از آن واکسن‌ها به سرعت کاهش می‌یابد و ممکن است محافظت در افراد مسن محدود شود.

شرکت فرانسوی Valneva بیوتک که واکسن آن از یک نسخه غیرفعال شده از کل ویروس SARS-CoV-2 استفاده می کند، در ماه اکتبر گفت که واکسن آن بهتر از واکسن آسترازنکا است که پروتئین سنبله را هدف قرار می دهد.

اخیراً، یک مطالعه بریتانیایی نشان داد که Valneva’s تنها واکسن از هفت واکسن بود که پس از دو دوز واکسن Pfizer/BioNTech هیچ تقویتی برای ایمنی ایجاد نکرد.

برای مقابله با تهدید فوری Omicron، بیشتر شرکت‌ها در حال کار بر روی نسخه‌های جدید واکسن‌های موجود خود هستند که این نوع ویروس را هدف قرار می‌دهند. آسترازنکا گفت که به زودی داده های آزمایشی اولیه روی واکسنی متمرکز بر نوع بتا که شباهت هایی با Omicron دارد، را ارائه خواهد داد.

چندین گروه و شرکت تحقیقاتی کار بر روی واکسن‌های حفاظتی گسترده‌تری را آغاز کرده‌اند، مانند واکسن‌هایی که بخش‌هایی از ویروس را هدف قرار می‌دهند که برای بقای آن و تغییر آن ضروری است.

دکتر دن باروچ، محقق واکسن هاروارد که به طراحی واکسن کووید 19 جانسون و جانسون کمک کرد، گفت: این قطعاً تلاشی ارزشمند است. این پاسخی برای Omicron نیست، اما به طور بالقوه پاسخی برای نوع بعدی ویروس است.

مدرنا در حال تحقیق در مورد چگونگی هدف قرار دادن بخش هایی از ویروس کرونا است که کمتر مستعد جهش هستند. استفن هوگ، رئیس شرکت، گفت که چنین واکسنی به آزمایش‌های بالینی در مقیاس بزرگ نیاز دارد که تکمیل آن ماه‌ها طول می‌کشد.

مدرنا در حال کار بر روی یک نسخه خاص Omicron از واکسن خود است و واکسن خود را در نظر دارد که می تواند تا چهار نوع را بررسی کند.

این نظر ساده لوحانه است که فکر کنیم واکسن هایی که در اولین دقایق شروع این همه گیری ساخته ایم، بهترین واکسن هایی هستند که می توانیم بسازیم.بنابراین باید همچنا بر روی توسعه واکسن ها کار شود.

فایزر/ بیونتک اعلام کردند که یک دوره سه شات از واکسن کووید 19 آنها نشان داده است که در یک آزمایش آزمایشگاهی اثر خنثی کننده ای در برابر نوع جدید Omicron ایجاد می کند.

در اولین بیانیه رسمی تولیدکنندگان واکسن در مورد اثربخشی احتمالی واکسن آنها علیه Omicron، فایزر و بیون تک در بیانیه مشترکی گفتند که دو دوز واکسن منجر به کاهش قابل توجه آنتی بادی های خنثی کننده می شود اما دوز سوم واکسن آنها باعث افزایش آنتی بادی های خنثی کننده می شود.

آنها افزودند که در صورت نیاز، می توانند واکسن مبتنی بر Omicron را در مارس 2022 تحویل دهند.

انتهای پیام/ چهارشنبه 17 آذر 1400

منابع

REUTERS- Healthcare & Pharmaceuticals

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

ChAdOx1 با CAR و PF4 برای ترومبوز همراه با سندروم ترومبوسیتوپنی ارتباط دارد

ترکیب واکسن های کووید 19 و چگونگی تاثیر آن ها

پانل FDA از قرص کووید مولنوپیراویر مرک حمایت می کند

آنچه باید در مورد نوع جدید کووید 19 omicron بدانید

ارتباط اختلالات روانپزشکی و مرگ و میر بالاتر کووید 19

×