Paxlovid در اولین آزمایش کووید طولانی مدت شکست خورد


طبق یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده که به‌دلیل عدم کارآیی زودهنگام متوقف شد، یک دوره 15 روزه ضد ویروسی nirmatrelvir-ritonavir (Paxlovid) به دلیل عدم کارآیی زودهنگام متوقف شد.

آزمایش STOP-PASC هیچ تفاوتی را در بهبود نتیجه ترکیبی خستگی، مه مغزی، تنگی نفس، بدن درد، و علائم گوارشی و قلبی عروقی برای nirmatrelvir-ritonavir در مقایسه با دارونما ritonavir طی 10 هفته نشان نداد.

نتایج نشان دهنده کار نکردن Paxlovid نیست. مطالعات اولیه نشان داد که 15 روز استفاده از Paxlovid داده شده به این جمعیت بیماران بسیار واکسینه شده که برای مدت طولانی علائم کووید داشته اند، هیچ تفاوت آماری معنی داری در درمان نشان نداد.

منطق استفاده از nirmatrelvir-ritonavir در کووید طولانی مدت بر اساس این فرضیه است که کووید طولانی ناشی از تداوم ویروسی است. محققان نوشتند که نشان داده شده است که RNA و پروتئین های SARS-CoV-2 در خون و بافت ها باقی می مانند، اگرچه هرگز شواهد قطعی مبنی بر وجود مخزن ویروس زنده و در حال تکثیر وجود ندارد.

از آنجایی که مکانیسم اصلی اثر nirmatrelvir-ritonavir متوقف کردن تکثیر ویروسی است، تصور می شود که در طولانی مدت کووید با از بین بردن هر ویروس در حال تکثیر کار می کند.

انتهای پیام/ پنج شنبه 24 خرداد 1403

منابع

MedPage Today

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

بررسی FDA برای در نظر گرفتن یکی از سویه های کووید در واکسن به روز شده

دستورالعمل جدید CDC برای جلوگیری از انتشار عفونت در مدارس

راهنمای جدید کاهش عفونت‌های جریان خون ناشی از استفاده از کاتتر

WHO استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها را در بیماران بستری با کووید 19 گزارش می دهد

داروهای سرطان ممکن است درمان سل را بهبود بخشد

×