SARS-CoV-2 بیشتر و مرگبارتر از آنچه تصور می شد باعث سپسیس شد


سوابق الکترونیکی سلامت حاوی پاسخ هایی در مورد واکنش بیش از حد ایمنی تهدید کننده زندگی در اوایل همه گیری کووید است.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ویروس مسبب COVID-19 در اوایل همه‌گیری، شایع‌تر و کشنده‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، عامل سپسیس بوده است – از مارس 2020 تا نوامبر 2022 حدود یک مورد سپسیس از هر شش مورد دیده شد.

نتایجی، که در 29 سپتامبر به صورت آنلاین در JAMA Network Open منتشر شد، نشان می دهد که پزشکان باید در نحوه درمان سپسیس تجدید نظر کنند و در عین حال چارچوبی برای نظارت آینده بر سپسیس ویروسی فراهم کنند.

سپسیس یک واکنش شدید و گاهی کشنده سیستم ایمنی بدن به عفونت است. پزشکان و محققان در مورد سپسیس که در پاسخ به عفونت ویروسی اتفاق می‌افتد نسبت به سپسیس ناشی از عفونت باکتریایی اطلاعات زیادی ندارند.

کلر شاپل، در بیمارستان زنان و بریگهام، گفت: بیشتر مردم، از جمله متخصصان پزشکی، سپسیس را با عفونت های باکتریایی یکسان می دانند. این موضوع در دستورالعمل‌های درمانی و اقدامات کیفی که نیاز به آنتی‌بیوتیک فوری برای بیماران مشکوک به سپسیس دارند، منعکس شده است.

عفونت‌های ویروسی، از جمله SARS-CoV-2، که باعث COVID-19 می‌شود، می‌تواند همان پاسخ ایمنی نامنظم را ایجاد کند که منجر به اختلال عملکرد ارگان‌ها مانند سپسیس باکتریایی می‌شود.

برای گرفتن تصویر کاملتر و دقیق تر از موارد سپسیس ویروسی، محققین دانشکده پزشکی هاروارد و بریگهام و زنان، داده های پرونده الکترونیک سلامت (EHR) را از پنج بیمارستان Mass General Brigham تجزیه و تحلیل کردند تا میزان سپسیس مرتبط با SARS-CoV-2 را در طی همه گیری ردیابی کنند.

تلاش‌های قبلی برای تعیین کمیت سپسیس مرتبط با SARS-CoV-2 با تعاریف متناقض از سپسیس ویروسی و عدم شناسایی موارد محدود شده بود.

محققان می دانستند که EHR می تواند تخمین های دقیق تری از بروز سپسیس و پیامدها را نسبت به مجموعه داده های اداری ارائه دهد. در این مطالعه برای اولین بار محققان از این روش برای مطالعه سپسیس ویروسی استفاده کردند.

کووید و سپسیس بر اساس اعداد

این تیم میزان بروز و مرگ و میر را برای سپسیس مرتبط با SARS-CoV-2 با استفاده از معیارهای بالینی اقتباس شده از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، که شامل تست‌های مثبت SARS-CoV-2 و علائم بالینی اختلال عملکرد اندام‌ها بود، تعیین کرد.

این تیم با استفاده از داده‌های EHR از دو سال و نیم اول همه‌گیری، 431017 بستری شدن در بیمارستان را از 261595 نفر شناسایی کرد.

در این مدت، 5.4 درصد از بستری‌ها به دلیل عفونت SARS-CoV-2 بود. از این تعداد، 28.2 درصد سپسیس مرتبط با SARS-CoV-2 داشتند.

میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به سپسیس مرتبط با SARS-CoV-2 در ابتدا بالا بود: 33 درصد در سه ماه اول همه گیری.

با این حال، این میزان در طول زمان کاهش یافت و در نهایت مشابه نرخ مرگ و میر برای سپسیس باکتریایی فرضی شد: حدود 14.5 درصد. سپس این نرخ در طول دوره مطالعه ثابت باقی ماند.

تجزیه و تحلیل پرونده سلامت به عنوان مدلی برای مطالعه سپسیس ویروسی

طراحی این مطالعه و استفاده از داده‌های EHR چارچوبی برای تحقیقات آینده در مورد سپسیس مرتبط با سایر ویروس‌ها، از جمله آنفولانزا (flu) و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) فراهم می‌کند.

این تیم امیدوار است که این روش را برای مجموعه داده های بزرگتر و نماینده ملی برای گزارش داده های اپیدمیولوژیک قابل تعمیم در مورد سپسیس ویروسی اعمال کند.

این مطالعه توجه را به بار زیاد و پیامدهای ضعیف مرتبط با سپسیس ویروسی جلب می کند، در حالی که سودمندی استفاده از الگوریتم های مبتنی بر EHR را برای انجام نظارت بر سپسیس ویروسی و باکتریایی نشان می دهد. محققان در این مطالعه امیدوارند که یافته‌های آنها نشان دهد که سپسیس یک موجودیت «یک اندازه برای همه» نیست، بلکه از پزشکان می‌خواهد تا استراتژی تشخیص و درمان خود را با توجه به سندرم هر بیمار و پاتوژن احتمالی تنظیم کنند.

انتهای پیام/ 25 مهر 1402

منابع

Harvard Medical School

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

آلزایمر و 10 نشانه اولیه آن

پروبیوتیک ها برای درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS)

واکسن ها می توانند از نیم میلیون مرگ مرتبط با مقاومت ضد میکروبی در سال جلوگیری کنند

FDA واکسن Abrysvo را برای افراد باردار برای جلوگیری از RSV در نوزادان تایید کرد.

ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV)

×