آیا ویروس ها زنده هستند، زنده نیستند یا چیزی در این بین؟ و این موضوع چرا اهمیت دارد؟


از سال 2020، دانشمندان و مقامات دولتی از کلمات قاتل، تهدید و … برای توصیف SARS-CoV-2، ویروسی که باعث کووید 19 می شود، استفاده کرده اند. مقاله‌های خبری، مقالات تحقیقاتی و توییت‌ها مکرراً ویروس را به عنوان آدم بدی معرفی می‌کنند که قصد از بین بردن ما را دارد.

همزمان، ما نیز قصد داریم این ویروس را با شستشوی دست، دستمال‌های ضدعفونی‌کننده، ضدعفونی‌کننده دست، سفیدکننده، حتی روبات‌هایی که اتاق‌های بیمارستان را با نور فرابنفش استریل می کنند، بکشیم. با این حال، به گفته بسیاری از دانشمندان، ما سخت کار کرده ایم تا چیزی را که زنده نیست بکشیم.

لوئیس ویارئال، استاد بازنشسته در دانشگاه کالیفرنیا، جایی که مرکز تحقیقات ویروس را تأسیس کرد، می‌گوید دانشمندان صدها سال در مورد نحوه طبقه‌بندی ویروس‌ها بحث کرده‌اند. در دهه 1700 اعتقاد بر این بود که ویروس ها سم هستند. در دهه 1800 به آنها ذرات بیولوژیکی می گفتند. در اوایل دهه 1900، آنها به مواد شیمیایی بی اثر تنزل یافتند.

در کل، ویروس ها به ندرت زنده در نظر گرفته شده اند. امروزه بیش از 120 تعریف از زندگی وجود دارد و اکثر آنها به متابولیسم نیاز دارند، مجموعه ای از واکنش های شیمیایی که انرژی تولید می کند. ویروس ها متابولیز ندارند. آنها همچنین با برخی معیارهای رایج دیگر مطابقت ندارند. آنها سلول ندارند. آنها نمی توانند به طور مستقل تولید مثل کنند. ویروس ها بسته های بی اثر DNA یا RNA هستند که بدون سلول میزبان نمی توانند تکثیر شوند. برای مثال، کروناویروس کره‌ای در مقیاس نانو است که از ژن‌هایی تشکیل شده است که در یک پوشش چربی پیچیده شده و در پروتئین‌های سنبله پوشانده شده‌اند.

با این حال، ویروس ها دارای ویژگی های بسیاری از موجودات زنده هستند. آنها از همان بلوک های ساختمانی ساخته شده اند. آنها تکثیر می شوند و تکامل می یابند. هنگامی که ویروس ها وارد سلول می شوند، محیط خود را مطابق با نیازهای خود مهندسی می کنند. با ساخت اندامک ها و تعیین ژن ها و پروتئین هایی که سلول می سازد. ویروس های غول پیکر اخیراً کشف شده است که با اندازه برخی باکتری ها رقابت می کنند. این ویروس ها حاوی ژن هایی برای پروتئین های مورد استفاده در متابولیسم هستند که این احتمال را افزایش می دهد که برخی از ویروس ها ممکن است دارای متابولیسم شوند.

بعلاوه، تقریباً هر قاعده ای که ویروس ها را از سرزمین زنده ها حذف می کند استثناهای خاص خود را دارد. به عنوان مثال، باکتری ریکتزیا به عنوان زنده طبقه بندی می شود، اما مانند ویروس ها، تنها در سلول های دیگر می تواند تکثیر شود. همه موجودات زنده در واقع به موجودات زنده دیگر متکی هستند. یک خرگوش به تنهایی نمی تواند تکثیر شود، اما یک خرگوش قطعا زنده است، درست است؟

به این دلایل و دلایل دیگر، بحث در مورد زنده بودن یا نبودن ویروس ها تا به امروز ادامه دارد. در سال 2004، ویروس شناس مارک رگن مورتال از دانشگاه استراسبورگ در فرانسه و برایان ماهی، در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ویروس‌ها را به عنوان «موجودات عفونی غیرزنده» تعریف کردند که در بهترین حالت می‌توان گفت که نوعی زندگی عاریتی دارند.

یا شاید یک ویروس می تواند هم غیر زنده و هم زنده باشد. در سال 2011، پاتریک فورتر زیست‌شناس از انستیتو پاستور در پاریس استدلال کرد که ویروس‌ها بین یک حالت غیرفعال (خارج از سلول) و یک حالت زنده و فعال متابولیک (داخل سلول) که ویروسل می‌نامد، متناوب می‌شوند.

برای فورتر، ویروس ها مانند دانه ها یا اسپور هستند. آنها پتانسیل عمل را دارند و می توان آن پتانسیل را از بین برد. این حداقل با تجربه ما از سرمایه گذاری زمان و پول بی پایان در تلاش برای کشتن HIV، زیکا، SARS-CoV-2 و بسیاری موارد دیگر منطبق است.

در حالی که بحث در مورد طبقه بندی ممکن است گاهی اوقات بیهوده به نظر برسد، در واقع نحوه صحبت ما در مورد ویروس ها بر نحوه تحقیق، درمان و ریشه کن کردن آنها تأثیر می گذارد.

کالین هیل، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه کالج کورک در ایرلند، می گوید که شخصیت دادن به ویروس ها به عنوان شرور و عامل تهدید در درک واقعی از تکامل و طبیعت اختلال ایجاد می کند. موفق ترین ویروس ها پایدار و خوش خیم هستند. آنها در سلول ها خاموش می مانند یا به آرامی تولید مثل می کنند تا به ماشین تکثیر سلول آسیب نرسانند. هیل می‌گوید: «ویروس‌ها و طعمه‌هایشان در حال مبارزه نیستند، بلکه در حال رقصیدن هستند. با این حال، ما به ندرت آنها را اینگونه درک می کنیم.

علاوه بر این، از آنجایی که ویروس‌ها اغلب به‌عنوان غیرزنده طبقه‌بندی می‌شوند، بسیاری از انواع عفونت‌های ویروسی – به‌ویژه زمانی که ویروس‌ها با موفقیت میزبان را به شیوه‌ای پایدار و مادام‌العمر بدون ایجاد بیماری حاد مستعمره کنند – به‌عنوان علم «Backwater» نادیده گرفته می‌شوند. او می‌گوید: «به این فکر کنید که روی کفشتان خاک است. مانند آن کثیفی، برخی از دانشمندان عفونت‌های ویروسی مداوم را صرفاً یک مزاحم می‌دانند و بنابراین مطالعه آن ضروری نیست. به عنوان مثال، یک ویروس DNA به نام پولیوما ویروس معمولاً در آزمایشگاه ها برای مطالعه چگونگی ایجاد سرطان توسط ویروس ها استفاده می شود. اگر میزبان میمون رزوس ویروس، تومور را از آن دریافت کند، اطلاعات کمی در مورد چگونگی و چرایی ماندگاری پلیوماویروس در جمعیت حیوانات وجود دارد.

اما درک چنین عفونت هایی برای نوع بشر بسیار مهم است. ویارئال می‌گوید: ویروس پایدار در یک میزبان اغلب در میزبان دیگر بسیار بد است، و این همان چیزی است که ما با کووید تجربه می‌کنیم.

ویروس ها از راه های دیگر نیز نادیده گرفته شده اند. درخت زندگی را در نظر بگیرید، یک مدل و ابزار تحقیقی که برای به تصویر کشیدن تکامل در طول زمان استفاده می شود. ویروس ها به طور معمول کنار گذاشته می شوند، از جمله در نسخه های محبوب مانند درخت تعاملی زندگی. هیل می گوید که بدون ویروس ها، نمی توان مکانیسم های تکامل را به طور کامل درک کرد.

ویروس ها به شدت فراوان هستند. آنها تمام اشکال حیات سلولی را آلوده می کنند، از باکتری های تک سلولی گرفته تا فیل ها، و به ویژه در اقیانوس ها متراکم هستند، جایی که آنها به عنوان یک شبکه چرخشی غول پیکر کار می کنند.

انتهای پیام/ دوشنبه 22 آذر 1400

منابع

Science News

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

مشاهدات پزشکان آفریقایی در مورد سویه omicron در مقایسه با نوع دلتا

Omicron زنگ خطری برای سازندگان واکسن کووید 19 است

ChAdOx1 با CAR و PF4 برای ترومبوز همراه با سندروم ترومبوسیتوپنی ارتباط دارد

ترکیب واکسن های کووید 19 و چگونگی تاثیر آن ها

پانل FDA از قرص کووید مولنوپیراویر مرک حمایت می کند

×