FDA مجوز استفاده اضطراری را برای پلاسمای افراد بهبود یافته به روز می کند


افراد بهبود یافته از کووید 19 آنتی‌بادی‌ها را در خون خود گسترش می‌دهند. آنتی‌بادی‌ها در پلاسمای خون یافت می‌شوند. پلاسمای گرفته شده از خون اهدایی بیماران بهبود یافته، که حاوی آنتی‌بادی‌های کووید 19 است، می‌تواند برای تهیه دو محصول استفاده شود. یکی پلاسمای افراد بهبود یافته (convalescent plasma)، که پلاسمایی حاوی این آنتی‌بادی‌ها است. دیگری، هیپرایمیون ایمونوگلوبولین (hyperimmune immunoglobulin) که غلظت بیشتر، و بنابراین آنتی‌بادی‌ بیشتری دارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) روز پنجشنبه در دادن مجوز استفاده اضطراری (EUA) از پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید 19 تجدید نظر کرد. همچنین استفاده از این پلاسما با سطح آنتی بادی بالا را در بیماران بستری در اوایل دوره بیماری خود محدود کرد.

از پلاسمای افراد بهبود یافته برای درمان کووید 19 استفاده می شود و با استفاده از خون افرادی که از عفونت های ویروس کرونا بهبود یافته اند ساخته می شود. اولین بار مجوز استفاده اضطراری در ماه اوت گذشته تأیید شد. این درمان همچنین می تواند برای کسانی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند و آنها را قادر به تولید یک پاسخ آنتی بادی مناسب نمی کند، استفاده شود.

به روزرسانی ها در رابطه با این درمان با داده های جدید کارآزمایی بالینی که پس از آگوست سال 2020 در دسترس قرار گرفت، انجام شد.

FDA گفته است که پلاسمای افراد بهبود یافته که غنی از آنتی بادی نیست، در درمان کووید 19 مفید نیست و دیگر مجاز به استفاده اضطراری از آن نیستند.

دکتر پیتر مارکس، مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک FDA، در بیانیه ای گفت: ” پلاسمای افراد بهبود یافته کووید 19 که طبق EUA استفاده می شود، ممکن است دارای اثر باشد و مزایای شناخته شده و بالقوه آن بیش از خطرات شناخته شده و بالقوه آن است.”

EUA همچنین روز پنجشنبه به روز شد تا آزمایش­های اضافی برای تولید پلاسمای افراد بهبود یافته کووید 19 امکان پذیر شود.

انتهای پیام/ جمعه 17 بهمن 1399

منابع

CNN News

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

واکسن Sputnik V روسیه 91.6٪ در برابر کووید 19 موثر است

واکسن نواواکس کووید 19 موثر است، اما در برابر سویه های جدید کمتر

واکسن تک دوز Johnson & Johnson در برابر بیماری شدید کووید 19 85% موثر است

8 راه کاهش استرس در طول پاندمی کووید 19

ماسک ها می توانند پاندمی را پایان دهند

×