WHO استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها را در بیماران بستری با کووید 19 گزارش می دهد


شواهد جدید از سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها در طول همه‌گیری کووید 19 در سراسر جهان، که ممکن است گسترش بی‌صدای مقاومت ضد میکروبی (AMR) را تشدید کند.

در حالی که تنها 8 درصد از بیماران بستری شده در بیمارستان مبتلا به کووید 19 دارای عفونت های باکتریایی هستند که نیاز به آنتی بیوتیک دارند، سه نفر از چهار یا حدود 75 درصد از بیماران تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گرفته اند. استفاده از آنتی بیوتیک از 33 درصد برای بیماران در منطقه غربی اقیانوس آرام تا 83 درصد در شرق مدیترانه و مناطق آفریقا متغیر بود. بین سال‌های 2020 و 2022، نسخه‌ها به مرور زمان در اروپا و آمریکا کاهش یافت، در حالی که در آفریقا افزایش یافت.

بالاترین میزان مصرف آنتی بیوتیک در میان بیماران مبتلا به کووید 19 شدید یا بحرانی با میانگین جهانی 81 درصد مشاهده شد. در موارد خفیف یا متوسط، تنوع قابل توجهی در بین مناطق وجود داشت که بیشترین استفاده در منطقه آفریقا (79٪) بود.

WHO آنتی بیوتیک ها را بر اساس طبقه بندی AWaRe (دسترسی، تماشا، رزرو) با توجه به خطر AMR طبقه بندی می کند. با نگرانی، این مطالعه نشان داد که آنتی‌بیوتیک‌های «تماشا یا watch» با پتانسیل مقاومت بالاتر بیشتر در سطح جهانی تجویز می‌شوند.

زمانی که بیمار به آنتی بیوتیک نیاز دارد، فواید آن اغلب بیشتر از خطرات مرتبط با عوارض جانبی یا مقاومت آنتی بیوتیکی است. دکتر سیلویا برتاگنولیو، سرپرست واحد نظارت، شواهد و تقویت آزمایشگاهی سازمان جهانی بهداشت، بخش AMR، گفت: با این حال، زمانی که آنها غیرضروری هستند، هیچ فایده ای ندارند و در عین حال خطراتی را به همراه دارند و استفاده از آنها به ظهور و گسترش مقاومت ضد میکروبی کمک می کند.

این داده ها نیازمند بهبود در استفاده منطقی از آنتی بیوتیک ها برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی غیرضروری برای بیماران و جمعیت است.

به طور کلی، استفاده از آنتی بیوتیک نتایج بالینی را برای بیماران مبتلا به کووید 19 بهبود نمی بخشد. اما در عوض، ممکن است برای افرادی که عفونت باکتریایی ندارند، در مقایسه با افرادی که آنتی بیوتیک دریافت نمی کنند، آسیب ایجاد کند. این امر بر نیاز فوری به بهبود استفاده منطقی از آنتی بیوتیک ها برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی غیرضروری هم برای بیماران و هم برای جمعیت تاکید می کند.

یک ارزیابی سیستماتیک شواهد مکمل این کار برای اطلاع رسانی به توصیه های آینده WHO در مورد استفاده از آنتی بیوتیک در بیماران مبتلا به کووید 19، به عنوان بخشی از دستورالعمل های مدیریت بالینی کووید 19 خواهد بود.

این یافته‌ها بر اساس داده‌های پلتفرم جهانی بالینی WHO برای کووید 19 است، که از داده‌های بالینی استاندارد شده در سطح فردی و ناشناس از بیماران بستری شده در بیمارستان با کووید 19 به دست آمده است. داده ها از حدود 450000 بیمار بستری شده در بیمارستان ها برای کووید 19 در 65 کشور در یک دوره 3 ساله بین ژانویه 2020 تا مارس 2023 جمع آوری شد. نشست سطح عالی سازمان ملل در مورد AMR رهبران جهانی را گرد هم می آورد تا متعهد به کاهش AMR در سراسر سلامت انسان، سلامت حیوانات، بخش های کشاورزی و محیط زیست و ارتقای رهبری سیاسی، تامین مالی و اقدامات برای کند کردن ظهور و گسترش AMR شوند.

انتهای پیام/ دوشنبه 10 اردیبهشت 1403

منابع

WHO.int

مطالعه موارد زیر را به شما پیشنهاد می کنیم

داروهای سرطان ممکن است درمان سل را بهبود بخشد

کلاس جدیدی از آنتی بیوتیک ها

رژیم غذایی و کمک به مدیریت کووید طولانی مدت

واکسن‌های نسل بعدی کووید ۱۹

15 دقیقه ورزش روزانه و کاهش آسیب نشستن در طولانی مدت در طول روز

×